Selangor, Malajsie

Palác sultána Selangoru v Klangu, Malajsie

Selangor, známý také pod arabským názvem Darul Ehsan, je jeden ze třinácti států Malajsie. Selangor leží na západním pobřeží Malajského poloostrova a sousedí na severu se státem Perak, na východě se státem Pahang, na jihu se státem Negeri Sembilan. Na západě státu je Malajská úžina.

Do roku 1511 byl Selangor součástí sultanátu Malakka. Od 1511 bylo území Selangoru terčem zájm Portugalska, Thajska (Siamu) a Acehu. V roce 1641 byl darován Holanďany sultánům ze Sulabesi, kteří v roce 1740 vytvořili nezávislý sultanát Selangor. Od roku 1874 byl pak Selangor pod britským protektorátem a v roce 1963 se stal součástí Malajsie.

Na území Selangoru se nachází federální území Kuala Lumpur a Putrajaya. Obě území patřila dříve pod svrchovanost státu Selangor . selangor má rozlohu osm tisíc kilometrů čtverečních a žije zde 7 200 000 obyvatel. Selangor je nejlidnatějším státem Malajsie. Hlavním městem státu Selangor je město Shah Alam (do roku 1974 to byl Kuala Lumpur) Shah Alam leží v blízkosti kuala Lumpur a poblíž mezinárodního letiště Kuala Lumpur v Sepangu. Selangor je nejbohatší a nejrozvinutější stát Malajsie. V tomto státě najdeme závodní okruh Sepang, kde se jezdí závody formule 1. Přes území Selangoru prochází železniční trať ze Singapuru do Bangkoku. Na fotografii nahoře je palác Selangorského sultána ve městě Klang (Kelang)


Zvětšit mapu

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply